Kapitola 2. Pomoc

Obsah
Systémová pomoc
Pomoc online

Sú situácie, keď sa vám zíde pomoc s nejakým špecifickým príkazom, nastavením programu alebo s rozbehávaním nejakého hardware-u. Našťastie existuje mnoho spôsobov ako získať pomoc. Ak ste nainštalovali balíky zo série F, máte už riadny kus pomoci nainštalovaný. Programy tiež mávajú pribalenú dokumentáciu o svojich možnostiach, konfiguračných súboroch a používaní. A nakoniec sa, samozrejme, môžete obrátiť o pomoc na oficiálnu webovú stránku Slackware-u.

Systémová pomoc

man

man (skratka z anglického “manual”) je tradičná forma online pomoci v Unix-e a Operačnom systéme Linux. Súbory v špeciálnom formáte, “man pages”, existujú pre väčšinu príkazov distribuovaných so software-om. Spustenie man nejakyprikaz zobrazí manuálovú stránku pre tento príkaz alebo program nejakyprikaz.

Pretože ich je veľa, manuálové stránky sú zoskupené do viacerích sekcií. Tento systém existuje už tak dlho, že často nájdete príkazy, programy a dokonca aj knižničné funkcie napísané spolu s ich číslom manuálovej sekcie. Napríklad môžete vidieť man(1). To hovorí, že man je dokumentovaný v sekcii 1 (užívateľské príkazy); to, že chcete manuálovú stránku zo sekcie 1 pre príkaz “man” môžete špecifikovať príkazom man 1 man. Špecifikovanie sekcie, do ktorej sa man má pozerať, je užitočné v prípade, že existujú viaceré položky s tým istým menom v rôznych sekciách.

Tabuľka 2-1. Sekcie manuálových stránok

SekciaObsah
Sekcia 1užívateľské príkazy (len úvod)
Sekcia 2systémové volania
Sekcia 3C knižničné volania
Sekcia 4zariadenia (napr., hd, sd)
Sekcia 5formáty súborov a protokolov (napr., wtmp, /etc/passwd, nfs)
Sekcia 6hry (len úvod)
Sekcia 7konvencie, balíky makier atď. (napr., nroff, ascii)
Sekcia 8správa systému (len úvod)

Okrem man(1), existujú príkazy whatis(1) a apropos(1), ktorých spoločným účelom je zjednodušiť vyhľadávanie informácií v systéme manuálových stránok. whatis vám dá stručný popis systémových príkazov, niečo v štýle referenčnej príručky do vrecka. apropos slúži na vyhľadávanie manuálových stránok obsahujúcich zadané kľúčové slovo.

Ak sa chcete dozvedieť detaily, pozrite si ich manuálové stránky. ;)

Adresár /usr/doc

Zdroj väčšiny balíkov, ktoré vytvárame prichádza s nejakou dokumentáciou: súbory README, inštrukcie na použitie, licenčné súbory ... akýkoľvek druh dokumentácie, ktorý je pribalený k zdrojovému kódu je priložený a inštalovaný na vašom systéme v adresári /usr/doc.

V prípade, že manuálové stránky neposkytujú dostatočné informácie, adresár /usr/doc by mal byť vašou ďalšou zastávkou.

HOWTOs a mini-HOWTOs

Je to prejavom spoločnosti, že vám prináša zbierku HOWTO/mini-HOWTO. Tieto súbory sú presne to čo naznačuje ich názov -- dokumenty popisujúce, ako robiť veci. V prípade, že nainštalujete balík s kolekciou HOWTO, HOWTO bude nainštalované do adresára /usr/doc/Linux-HOWTOs a mini-HOWTO do adresára /usr/doc/Linux-mini-HOWTOs.

V tom istom balíku sa nachádza aj zbierka FAQ (zoznam Často Kladených Otázok -- spolu s odpoveďami), ktoré sa inštalujú na to isté miesto.

Tieto súbory skutočne stojí za to si prečítať kedykoľvek si nie ste istí, ako pokračovať v niečom. Ohromné množstvo tém je pokrytých až prekvapujúco detailne.