Systémové požiadavky

Bezproblémová inštalácia Slackware-u vyžaduje, prinajmenšom, nasledujúce:

Tabuľka 3-2. Systémové požiadavky

HardwarePožiadavky
Procesor386
RAM16 MB
Diskový priestor500MB
Disketová mechanika1.44 MB

V prípade, že máte bootovateľné CD, pravdepodobne nebudete potrebovať disketovú mechaniku. Samozrejme, v prípade, že máte v pláne inštalovať z CD, budete potrebovať CD-ROM mechaniku. Sieťová karta je potrebná pri NFS inštalácii. Pozri sekciu nazvanú NFS pre podrobnejšie informácie.

S požiadavkou na diskový priestor je to trocha zložitejšie. Odporúčaných 500MB je zvyčajne dostatočne veľa, ale v prípade, že chcete urobiť úplnú inštaláciu budete potrebovať asi okolo jedného gigabajtu voľného miesta na disku. Väčšina užívateľov nerobí úplnú inštaláciu. V skutočnosti, veľa ľudí beží Slackware na menej ako 100 MB diskového priestoru.

Slackware môžete nainštalovať na sytémoch s menej RAM a menšími diskami, ale to vyžaduje trochu námahy. Ak ste ochotní vložiť do toho trocha práce, pozrite sa na súbor LOWMEM.TXT v adresároch distribúcie, kde nájdete niekoľko užitočných rád.

Softwarové série

Kvôli zjednodušeniu bol Slackware už vo svojich začiatkoch rozdelený na softwarové série. Dostali meno “disk set-y” pretože boli vhodné pre inštaláciu z diskiet. Softwarové série sú v súčasnosti používané na kategorizovanie balíkov pridávaných ku Slackware. V súčasnosti, inštalácia z diskiet je stále možná pre sériu A a väčšinu série N (viď nižšie).

Nasleduje stručný popis každej zo softwarových sérií.

Tabuľka 3-3. Softwarové série

SérieObsah
A Základný systém. Obsahuje dostatok softwaru na to aby ste rozbehli systém a mali textový editor a základný komunikačný program.
APRôzne aplikácie, ktoré nepožadujú X Window System.
D Nástroje na vývoj programov. Kompilátory, debugery, interpretery, a manuálové stránky.
DESObsahuje GNU libc crypt() funkciu.
EGNU emacs.
FFAQ, HOWTO, a iná rôzna dokumentácia.
GTKGNOME prostredie pracovnej plochy, GTK knižnica komponentov a GIMP.
KZdrojový kód jadra Linux-u.
KDE K Desktop Environment - K prostredie pracovnej plochy. X prostredie, ktoré má mnoho z výzoru a čŕt MacOS a Windows. Qt knižnica, ktorú potrebuje KDE, je tiež v tejto sérii.
N Sieťové programy. Démoni, mailové programy, telnet, programy na čítanie news a tak ďalej.
TTeTeX systém na formátovanie dokumentov.
TCL Tool Command Language. Tk, TclX, a TkDesk.
XZákladný X Window Systém.
XAP X Aplikácie, ktoré nie sú súčasťou žiadneho z hlavných desktopových prostredí (napríklad Ghostscript a Netscape).
XD Vývojové prostriedky pre vývoj programov v X11. Knižnice, nástroje na linkovanie servera a podpora pre PEX.
XV Knižnice XView , OpenLook Virtual a Non-Virtual Window Manažéry, a rôzne iné XView aplikácie.
YHry

Inštalačné metódy

Floppy

Hoci kedysi bolo možné celý Slackware Linux nainštalovať z diskiet, zväčšujúca sa veľkosť softwarových balíkov (vlastne niektorých individuálnych programov) nás donútila upustiť od inštalácie z diskiet pre všetky okrem dvoch softwarových sérií. Séria A je stále plne inštalovateľná z diskiet, a väčšina zo série N takisto. Tým získavate základný systém, ktorý môže byť použitý na nainštalovanie zvyšku distribúcie cez sieť.

Prosím, všiminite si, že diskety môžete potrebovať aj pre CD-ROM inštaláciu v prípade, že nemáte bootovateľné CD, podobne aj pre NFS inštaláciu.

CD-ROM

Ak máte bootovateľné CD, dostupné v oficiálnej sade diskov, ktorú publikuje Slackware Inc. (Viď sekciu nazvanú Získavanie Slackware-u), inštalácia z CD bude pre vás trocha jednoduchšia. Ak nie, budete potrebovať bootovateľné diskety. Podobne, ak máte špeciálny hardware, ktorý robí použitie jadra na bootovateľnom CD problematickým, môžete potrebovať špeciálne diskety..

Ak je to potrebné, pozrite si sekciu nazvanú Boot Disk až po sekciu nazvanú Doplnkový Disk pre informácie o výbere a vytváraní diskiet, z ktorých nabootujete.

NFS

NFS (Network File System) je spôsob ako sprístupniť súborové systémy iným počítačom v sieti. NFS inštalácia vám dovoľuje nainštalovať Slackware z iného počítača na sieti. Stroj, z ktorého inštalujete, musí byť nakonfigurovaný tak, aby exportoval distribučné adresáre Slackware-u na počítač, na ktorom inštalujete. To, samozrejme, znamená potrebu istých znalostí o NFS, ktoré sú pokryté v sekcii NFS (Network File System) v Kapitole 5.

Je možné urobiť NFS inštaláciu aj pomocou metód ako sú PLIP (cez paralelný port), SLIP a PPP (hoci nie cez modemové pripojenie). Napriek tomu, odporúčame použitie sieťovej karty, ak je to možné. Koniec koncov, inštalovanie operačného systému cez printer port by bol veľmi, veľmi pomalý proces.

Boot Disk

Boot disk je disketa, z ktorej v skutočnosti bootujete, aby ste mohli začať inštaláciu. Obsahuje skomprimovaný obraz jadra, ktorý je potrebný aby riadil hardware počas inštalácie. Preto je nevyhnutný (pokiaľ len nebootujete z CD, tak ako je to popísané v sekcii nazvanej CD-ROM). Bootovacie disky sú umiestnené v adresári bootdsks.144/ distribučného stromu.

Existuje viacero Slackware boot diskov ( to jest asi 60 ). Kompletný zoznam boot diskov, s popisom každého z nich, je možno nájsť v distribučnom strome Slackware-u v súbore bootdsks.144/WHICH.ONE. Väčšina ľudí môže použiť bare.i (pre IDE zariadenia) alebo scsi.s (pre SCSI zariadenia) boot disk image.

Inštrukcie, ako si urobiť inštalačný disk, nájdete v sekcii nazvanej Vytváranie inštalačných diskov .

Po tom ako nabootujete, dostanete výzvu, aby ste vložili root disk. Odporúčame, aby ste túto výzvu prijali a zapojili sa do hry.

Root Disk

Root disk obsahuje program setup a súborový systém, ktorý je použitý počas inštalácie. Tento disk je tiež nevyhnutný. Root disk image sa nachádzaju v adresári rootdsks v distribučnom strome.

Našťastie, existuje podstatne menej root diskov ako boot diskov. Vlastne sú len tri.

Doplnkový Disk

Doplnkový disk je potrebný ak robíte ištaláciu cez NFS alboe inštalujete na systém s PCMCIA zariadeniami. Doplnkové disky sú v adresári rootdsks v distribučnom strome, v súboroch s názvami network.dsk a pcmcia.dsk.

Root disk vám dá inštrukcie o použití doplnkových diskov, keď sa nahrá.

Vytváranie inštalačných diskov

Keď si vyberiete boot disk image, musíte ho dostať na disketu. Tento proces má isté odchýlky, v závislosti od toho aký operačný systém použijete. Ak bežíte Linux (vlastne hocijaký Unix-u podobný OS) budete potrebovať príkaz dd(1) . Ak predpokladáme, že hejaz.dsk je súbor s disk image a vaša disketová mechanika je /dev/fd0, príkaz na vyrobenie diskety s hejaz.dsk je:

   # dd if=hejaz.dsk of=/dev/fd0

Ak bežíte niektorý z operačných systémov od Microsoftu, budete poterebovať program RAWRITE.EXE, ktorý sa tiež nachádza v distribučnom strome v rovnakých adresároch ako disketové image. Opäť, ak predpokladáme, že hejaz.dsk je súbor s vaším image a vaša disketová mechanika je A:, na DOS prompt napíšte nasledovné:

   c:\ rawrite a: hejaz.dsk

Vytváranie partícií

Po tom ako nabootujete z média, ktoré ste si zvolili, budete potrebovať rozdeliť váš hard disk na partície. Disková partícia je to, kde bude vytvorený Linux-ový súborový systém a kde bude Slackware nainštalovaný. Ako minimum odporúčame vytvorenie dvoch partícií; jednú pre váš root filesystem (/) a jednu pre swapovací priestor.

Po tom, ako skončí nahrávanie root disku, dostanete na obrazovke prihlasovaciu výzvu. Prihláste sa ako root (bez hesla). Zo shell promptu naštartujte buď cfdisk(8), alebo fdisk(8). Program cfdisk poskytuje prateľskejší interface než obyčajný fdisk , ale chýbajú mu niektoré schopnosti. Pokúsime sa stručne vysvetliť vlastnosti programu fdisk nižšie.

Začneme rozbehnutím fdisk-u na hard disk. V Linux-e disky nemajú pridelené písmená, ale sa javia ako súbor. Prvý IDE hard disk (primary master) je /dev/hda, primárny slave je /dev/hdb, a tak ďalej. SCSI disky majú podobný systém pomenovaní, ale vo forme /dev/sdX. Budete potrebovať naštartovať fdisk a odovzdať mu hard disk ako parameter:

   # fdisk /dev/hda

Podobne ako všetky dobré Unix-ové programy vám fdisk dá prompt (mysleli ste si, že vám zobrazí menu, čo?). Prvú vec, ktorú by ste mali urobiť je, preskúmať existujúce partície. To urobíme napísaním p na prompt fdisk-u:

   Command (m for help): p

Tým sa zobrazí množstvo informácií o vašich existujúcich partíciách. Väčšina ľudí si zoberie voľný disk na inštaláciu a potom zmaže všetky existujúce partície na ňom tak, aby urobili miesto na Linux-ové partície.

Caution

JE VEĽMI DÔLEŽITÉ, ABY STE SI ODZÁLOHOVALI AKÉKOĽVEK INFORMÁCIE, KTORÉ CHCETE UCHOVAŤ, PRV NEŽ ZNIČÍTE PARTÍCIE, NA KTORÝCH SÚ UCHOVÁVANÉ.

Neexistuje spôsob, ako obnoviť zmazanú partíciu, takže vždy si urobte dobrú zálohu skôr, než sa s nimi začnete hrať.

Keď sa pozrite na tabuľku informácií o partíciách, mali by ste vidieť poradové číslo, veľkosť partície a jej typ. Sú tam aj iné informácie, ale teraz si s tým nelámte hlavu. Máme v pláne zmazať všetky partície na tomto disku a vytvoriť Linux-ové. Použijeme na to príkaz d :

   Command (m for help): d
   Partition number (1-4): 1

Tento proces opakujte pre každú s partícií. Po zmazaní partícií sme pripravení vytvoriť nové - Linux-ové. Rozhodli sme sa vytvoriť jednu partíciu pre hlavný súborový systém a jednu pre swap. Stojí za to poznamenať, že schémy vytvárania Unix-ových partícií sú predmetom mnohých ohnivých diskusií, a väčšina užívateľov vám povie ten najlepší spôsob ako to urobiť. Naša rada je urobiť dve partície na začiatok, jednu pre root filesystem a jednu pre swap-ovací priestor. Časom sa naučíte ,aké rozdelenie disku vyhovuje vášmu systému.

Takže teraz vytvoríme partície príkazom n:

   Command (m for help):n
   Command action
      e   extended
      p   primary partition (1-4)
   p
   Partition number (1-4):1
   First cylinder (0-1060, default 0):0
   Last cylinder or +size or +sizeM or +sizeK (0-1060, default 1060):+64M

Dajte pozor na to, aby ste vytvorili primárne partície. Prvá partícia bude swap-priestor. Povieme fdisk-u aby z partície číslo 1 urobil primárnu partíciu. Začneme ju na cylindri 0 a pre koncový cylinder napíšeme +64M. Tým dostaneme 64 megabytovú partíciu pre swap. ( Veľkosť swap partície, ktorú potrebujeme v skutočnosti závisí na množstge RAM, ktorú máme. Tradične sa vytvára swapovací priestor dvakrát tak veľký ako je množstvo RAM, ktorú máte.) Potom zadefinujeme partíciu číslo 2 začínajúcu na prvom voľnom cylindri a končiacu až na konci disku.

   Command (m for help):n
   Command action
      e   extended
      p   primary partition (1-4)
   p
   Partition number (1-4):2
   First cylinder (124-1060, default 124):124
   Last cylinder or +size or +sizeM or +sizeK (124-1060, default 1060):1060

Už je to takmer hotové. Potrebujete ešte zmeniť typ prvej partície na 82 (Linux swap). Napíšte t aby sme zmenili typ, vyberte prvú partíciu a napíšte 82. Prv než zmeny zapíšeme na disk, pozrite sa na novú tabuľku partícií ešte raz. Použite príkaz p v fdisk-u aby ste zobrazili tabuľku partícií. Ak všetko vyzerá dobre, napíšte w, aby ste zapísali zmeny na disk a ukončite fdisk.

Program setup

Keď máte vytvorené partície, ste pripravení nainštalovať Slackware. Ďalším krokom v inštalačnom preocese je spustenie programu setup(8). Jednoducho napíšte setup na shellový prompt. setup je riadený systémom menu, pomocou ktorých inštalujete Slackware-ové balíky a nakonfigurejte váš systém.

Proces inštalácie zvyčajne vyzerá takto: prejdete cez každú voľbu v programe setup, v takom poradí, v akom sú vypísané na obrazovke. Samozrejme máte možnosť vyberať jednotlivé akcie prakticky v ľubovoľnom poradí, ale je možné, že to nezafunguje dobre.) Položky v menu sa vyberajú pomocou kurzorových kláves hore a dole a tlačidlá “Okay” a “Cancel” môžete vybrať stlačením šipky vľavo a vpravo. Alternatívne, každú z položiek možno vybrať pomocou zodpovedajúceho zvýrazneného písmena. Voľby, ktoré sú príznakové (tie, ktoré sú vyznačené symbolom [X]) sa zapínajú a vypínajú pomocou medzerníka.

Prirodzene, to všetko je popísané v sekcii “help” setup-u, ale snažíme sa zaslúžiť si peniaze našich čitateľov.

HELP

Ak inštalujete Slackware po prvý raz, mali by ste sa pozrieť na obrazovku s nápovedou. Nájdete tam popis každej časti setup-u (veľmi podobný tomu, čo píšeme tu, ale menej obsiahly) a inštrukcie, ako sa orientovať po zvyšok inštalácie.

KEYMAP

Ak potrebujete mapovanie klávesnice iné ako mapovanie Spojených Štátov “qwerty”, mali by ste sa pozrieť do tejto sekcie. Ponúka množstvo alternatívnych mapovaní klávesnice pre vaše potešenie.

ADDSWAP

Ak ste vytvorili swap partíciu (späť v sekcii nazvanej Vytváranie partícií), táto sekcia vám umožní ju povoliť. Automaticky detekuje a zobrazí swap partície na vašom disku a umožní vám, vybrať si jednu, ktorú setup naformátuje a povolí jej používanie.

TARGET

Táto sekcia je to miesto, kde môžete naformátovať iné (nie swap) partície a určiť, kde sa budú montovať. Zobrazí sa zoznam partícií na vašom hard disku. Pre každú partíciu, dostanete na výber, či ju budete formátovať (a ak áno, tak či sa má kontrolovať na vadné sektory) a dostanete na výber z rôznych veľkostí inode-ov. Pre bežné použitie je default veľkosť celkom postačujúca.

Prvá voľba v tejto sekcii je výber partície, na ktorú sa bude inštalovať hlavný (root) (/) súborový systém. Potom, si môžete vybrať, kde budú namapované ostatné partície, ktoré si vyberiete. (napríklad, môžete určiť vašu tretiu partíciu, napr. /dev/hda3, ako váš domovský (home) súborový systém. Toto je len príklad; namapujte partície tak, ako sa vám hodí.)

SOURCE

V tejto sekcii, si vyberáte zdrojové médium, z ktorého budete inštalovať Slackware. V súčasnosti eixistujú štyri možné zdroje, z ktorých si môžete vybrať. Sú to disketa, CD-ROM, NFS a vopred namontovaný adresár.

Ak si vyberiete diskety, setup si bude pýtať veľa veľa diskiet. Táto voľba vyžaduje veľa času a trpezlivosti, ale je možná. Majte na pamäti, že si potrebujte nachystať diskety predtým, ako začnete program setup.

Ak si vyberiete CD-ROM, dostanete možnosť urobiť inštaláciu z CD-čka. Bude vám ponúknuté automatické detekovanie CD-ROM mechaniky, alebo zobrazenie zoznamu, z ktorého si môžete vybrať typ vašej CD-ROM mechaniky. Uistite sa, že Slackware CD máte v mechanike skôr, než spustíte detekovanie. Po tom ako program nájde CD-ROM mechaniku, opýta sa vás, či chcete urobiť “slakware” alebo “slaktest” inštaláciu. Default je slakware, čo je štandartná inštalácia. Voľba slaktest inštaluje minimálnu množinu softwaru na hard disk a ponechá väčšinu na CD. Aby táto voľba zafungovala, budete potrebovať “live” CD z oficiálnej sady.

Ak si vyberiete NFS, dostanete zopár otázok o sieti a NFS serveri. NFS server musí byť nastavený vopred. Dajte pozor na to, že nemôžete používať mená počítačov, musíte používať IP adresy aj pre váš stroj aj pre NFS server ( na setup disku nie je žiaden program an rezolvovanie adries).

Vopred namontovaný adresár ponúka najväčšiu flexibilitu. Môžete použiť túto metódu na inštalovanie z vecičiek ako sú Jaz disky, NFS cez PLIP a FAT súborové systémy. Pripojte súborový systém na vami zvolené miesto predtým, ako rozbehnete setup. Potom môžete na tomto mieste špecifikovať tento adresár.

SELECT

Tu môžete vybrať softwarové série, z ktorých chcete inštalovať. Tieto série sú popísané v sekcii nazvanej Softwarové série. Dajte pozor na to, že keď chcete dostať funkčný základný systém, musíte naištalovať sériu A. Všetky ostatné série sú nepovinné.

INSTALL

Ak ste už prešli cez voľby “target”, “source”, a “select” , voľba install vám umožní vybrať jednotlivé balíky zo zvolených softwarových sérií. Ak nie, setup vás požiada, aby ste sa vrátili a doplnili údaje v ostatných sekciách setup-u. Táto voľba vám dáva na výber zo šiestich rôznych inštalačných metód: full, newbie, menu, expert, custom, a tag path.

Voľba full nainštaluje všetky balíky zo softwarových sérií, ktoré ste vybrali v sekcii “select”. Nebudú žiadne ďalšie otázky. Toto je najľahšia inštalačná metóda, pretože nemusíte robiť žiadne ďalšie rozhodnutia o tom, ktoré balíky sa majú nainštalovať. Samozrejme, táto voľba tiež zaberá najviac miesta na disku.

Ďalšia možnosť je newbie. Táto voľba nainštaluje všetky nutné balíky z vybraných sérií. Pre všetky ostatné balíky dostanete otázku, kde si môžete vybrať “Yes”, “No”, alebo “Skip”. Yes a No urobia to čo je očividné, zatiaľ čo Skip poskočí na ďalšiu softwarovú sériu. Navyše, budete vidieť popis a veľkosť, ktorú potrebuje každý balík, aby ste sa mohli rozhodnúť, či ho potrebujete. Tento spôsob inštalácie odporúčame novým užívateľom, pretože zaručuje, že budete mať všetky nutné balíky nainštalované. Na druhej strane je trocha pomalá, kvôli mnohým otázkam.

Menu je rýchlejšia a trocha pokročilejšia verzia voľby newbie. Pre každú sériu sa zobrazí menu, z ktorého si môžete vybrať všetky nie-nutné balíky, ktoré chcete nainštalovať. Nutné balíky nie sú v menu zobrazené.

Pre pokročilých užívateľov inštalácia ponúka voľbu expert. Tá umožňuje úplnú kontrolu nad tým, ktoré balíky sa nainštalujú. Môžete odznačiť balíky, ktoré sú úplne nutné, čo môže mať za následok nefunkčný systém. Na druhej strane, môžete rozhodnúť čo presne pôjde na váš systém. Jednoducho označte balíky z každej série, ktoré chcete nainštalovať. Tento spôsob neodporúčame pre nových užívateľov, pretože ľahko môžete urobiť viac škody ako osohu.

Voľby custom a tag path sú tiež určené pre pokročilých užívateľov. Tieto voľby dovoľujú inštalovať pomocou zákazníckych značkovacích súborov, ktoré môžete vytvoriť v distribučnom strome. To je vhodné na rýchle nainštalovanie väčšieho množstva počítačov. Pre podrobnejšie informácie o používaní značkovacích súborov si pozrite sekciu nazvanú Vytváranie značiek a značkovacích súborov (pre inštaláciu) v kapitole 16.

Po tom ako si vyberiete inštalačnú metódu sa stane toho už len málo. Ak ste si vybrali full alebo menu, objaví sa obrazovka s menu, kde si môžete vybrať balíky, ktoré sa majú nainštalovať. Ak ste si vybrali full, balíky sa okmažite začnú inštalovať na cieľovú partíciu. Ak ste si vybrali newbie, balíky sa budú inštalovať samy, až kým sa nedostanete po voliteľný balík.

Dajte pozor na to, že počas inštalácie môže dôjsť k zaplneniu disku. Ak vybraté balíky zaberajú viac miesta, ako je na cieľovej partícií, budete mať problémy. Najbezpečnejšie je vybrať si na začiatok menej a potom postupne pridávať balíky, ktoré potrebujete. Dá sa to ľahko urobiť pomocou Slackware-ových nástrojov na správu balíkov. Podrobnejšie informácie nájdete v Kapitole 16.

CONFIGURE

Sekcia configure vám dovoľuje nastaviť základnú konfiguráciu systému, po tom ako ste nainštalovali balíky. To, čo tu uvidíte, v značnej miere závisí od toho, aký software ste nainštalovali. Tak či onak, celkom isto uvidíte nasledujúce:

Kernel selection - výber jadra

Tu vás setup vyzve, aby ste si vybrali jadro. Môžete nainštalovať jadro z bootovacej diskety, ktorú ste použili na nainštalovanie, môžete vybrať Slackware CD-ROM, alebo inú disketu, ktorú ste si (vždy mysliac vopred) pripravili. Alebo si môžete zvoliť preskočenie (skip). V takom prípade bude použitý defaultné jadro a hra pokračuje ďalej.

Make a boot disk - vytvorenie bootovacej diskety

Urobiť si bootovaciu disketu pre budúcnosť, je pravdepodobne dobrý nápad. Budete mať možnosť naformátovania diskety a potom vytvorenia jedného z dvoch typov bootovacej diskety. Prvý typ je simple - jednoduchý, jednoducho (vyskúšajte si to) zapíše jadro na disketu. Trocha flexibilnejšia (a vrelo odporúčaná) voľba je lilo, teda vytvorenie lilo bootovacej diskety. Pre podrobnejšie informácie o lilo si pozrite sekciu nazvanú LILO v Kapitole 7. Samozrejme si môžete jednoducho vybrať continue - pokračovať. V takom prípade sa bootovacia disketa nebude vytvárať.

Modem

Setup sa vás bude pýtať na informácie o modem-e. Presnejšie, bude sa vás pýtať, či máte modem a ak áno, na ktorý sériový port je pripojený.

Nasledujúce konfiguračné pod-sekcie sa môžu, ale nemusia objaviť v závislosti od toho, či ste nainštalovali zodpovedajúce balíky. (setup je v každom smere prispôsobový, hm?)

Timezone - časová zóna

Toto je celkom priamočiare; dostanete otázku v ktorej zóne sa nachádzate. Ak operujete v svetovom čase (Zulu), je nám ľúto; (veľmi dlhý) zoznam je usporiadaný abecedne a vaša položka je celkom na konci.

Mouse - myš

Tu dostanete jednoduchú otázku na typ vašej myši a či chcete aby gpm(8) (podpora pre myš na konzole) bola povolená pri bootovaní.

Hardware clock - hodiny

V tejto položke dostanete otázku či hodiny vášho počítača sú nastavené na svetový čas - Coordinated Universal Time (UTC alebo GMT). Väčšina PC-čok nie je, takže pravdepodobne by ste mali odpovedať nie.

Font

Tu si môžete vybrať zo zoznamu konzolových fontov.

LILO

Tu dostanete návrh na nainštalovanie LILO (LInux LOader; pre podrobnejšie informácie si pozrite sekciu nazvanú LILO v Kapitole 7). Ak Slackware je jediný operačný systém na počítači, simple - jednoducho by vám malo celkom stačiť. Ak používate dual-boot, voľba expert - odborne je lepšia. Pre podrobnejšie informácie o dual-bootovaní si pozrite sekciu nazvanú Dual Boot v Kapitole 7. Tretia možnosť, do not install - neinštalovať, nie je odporúčaná. Použite ju iba v prípade, že viete čo robíte a máte veľmi dobrý dôvod, aby ste neinštalovali LILO. Ak robíte odbornú inštaláciu, dostanete na výber, kde sa má LILO umiestniť. Môžete umiestniť LILO do MBR (Master Boot Record) vášho disku, do superbloku vašej rootovskej Linux-ovej partície alebo na disketu.

Ak v súčasnosti používate iný operačný systém, odporúčame nainštalovať LILO buď do superbloku vašej rootovskej Linuxovej partície alebo na disketu. Inštalovanie do MBR by v takom prípade vymazalo zavádzač druhého operačného systému a môže spôsobiť značné ťažkosti.

Network - sieť

Sekcia sieťovej konfigurácie je vlastne netconfig. Pre podrobnejšie informácie si pozrite sekciu nazvanú netconfig v Kapitole 5.

CD-ROM

Pod-sekcia CD-ROM sa vás opýta, či chcete aby systém automaticky detekoval a pripojil prípadný CD-ROM disk do adresára /cdrom.

X Window Manager

V tejto sekcii si môžete vybrať defaultný window manažér pre X. Viac detailov o X a window manažéroch nájdete v Kapitole 6.

Bez ohľadu na to čo ste nainštalovali, posledná vec, na ktorú sa vás konfigurácia opýta, je či chcete nastaviť heslo pre root-a. Z hľadiska bezpečnosti to je pravdepodobne dobý nápad; ale, tak ako všetko ostatné v Slackware-i, je to vaše rozhodnutie.

EXIT

Samotná existencia tejto časti v knihe je urážkou vašej inteligencie. Ponížene sa ospravedlňujeme a prosíme o prepáčenie.